Štampa
Kategorija: Naslovna
Pogodaka: 4945

Lider DSS Vojislav Koštinica prvi put je oštro napao Aleksandra Vučića i u autorskom tekstu Nedeljniku napisao "naprednjaci vode Srbiju ka potpunom državnom i ekonomskom slomu". Naprednjaci žele da budu barjaktari i predvodnici zapadne politike u Srbije i otuda njihov pristanak na briselske sporazume, koje je Demokratska stranka, kao

izvorno zapadna opcija u Srbiji, ipak sprovodila s više oklevanja, kaže Koštunica i tvrdi da je podela SRS bila udar na stranački sistem u Srbiji.

Izvesno je da će SNS nastaviti s ovakvom antidržavnom i protivustavnom politikom. Zabludu da je Evropska unija naš pravi i neprikosnoveni cilj mogli bismo skupo da platimo, kao što smo skupo i preskupo platili jugoslovensku i komunističku zabludu. Kao stari evropski narod i država, ne bismo smeli da se posle jugoslovenske i komunističke ideje i zablude, i po treći put odreknemo Srbije, ovog puta zarad članstva u Evropskoj uniji, smao su neke od purku koje u autoroskom tekstu za Nedeljnik piše Vojislav Koštunica.

"Podela Srpske radikalne stranke i pravljenju Srpske napredne stranke koja je od nacionalnog zauzela evrounijatski politički kurs omogućila sadašnji uspeh ideje o Evropskoj uniji u Srbiji. Kad se najveća stranka u zemlji, koja je bila izrazito nacionalna, razbije i od nje nastane SNS s potpuno novom proevropskom orijentacijom, onda je to i te kako snažan udar na stranački sistem i politički život u Srbiji.

Naravno, samo se po sebi postavlja pitanje odgovornosti DSS, koja je tada bila na čelu vlade, za sadašnji rasplet u Srbiji. Zbog čega DSS nije uspela da ubedi građane da je politička neutralnost umerena i razumna ideja, a da evropske integracije posle priznavanja nezavisnosti Kosova predstavljaju nešto što je suštinski protivno interesima Srbije? Ili, zašto DSS nije uspela da pronađe saveznike među političkim strankama za svoju politiku neutralnosti?

Pravi i istinit odgovor glasi da su zapadne sile bile duboko ušle u srpske stranke, srpske medije i među srpske poslovne ljude uoči proglašavanja nezavisnosti Kosova. Stranke su tada preko noći menjale svoja najdublja uverenja, odricale se svojih dojučerašnjih programa i počele da slede, umesto sopstvene politike, politiku i interese zapadnih sila. U toj borbi Demokratska stranka Srbije je možda za sada usamljena, ali i dosledna sebi i svojoj državotvornoj politici, piše Koštunica u otvorenom obraćanju javnosti preko Nedeljnika.

On kaže da je sve to pratila je žestoka kampanja kako Demokratska stranka Srbije protivljenjem evropskim integracijama zapravo hoće samoizolaciju Srbije, i kako je politika DSS ekstremna, opasna i ratnohuškačka. Potom je usledio drugi talas kampanje protiv DSS sa ciljem da se stranka kriminalizuje.

Omiljene teme ove bezobzirne i surove kampanje bile su da je DSS kao ekstremistička stranka sklona da se nasilničkim putem domogne vlasti, da je teroristička organizacija koja pali ambasade u Beogradu i da je mafijaška organizacija specijalizovana za pljačke baš na Kosovu i u Kolubari, koja je povrh svega simbol pobede 5. oktobra - okrenuo se Koštunica i na napade na njegovu stranku.

Šta nam danas valja činiti s ovim iskustvom koje imamo u odnosima s Evropskom unijom? Jasno je danas da je Srpska napredna stranka definitivno propustila priliku da ispuni volju naroda i da napusti podaničku politiku prema Zapadu, koju je vodila prethodna vladajuća koalicija. Zapravo, SNS želi da bude barjaktar i predvodnik zapadne politike u Srbiji i otuda njihov pristanak na briselske sporazume, koje je Demokratska stranka kao izvorno zapadna opcija u Srbiji sprovodila ipak s više oklevanja. Izvesno je da će SNS nastaviti s ovakvom antidržavnom i protivustavnom politikom, što vodi ka nečemu što bi mogao da bude potpuni državni i ekonomski slom Srbije - zaključuje Koštunica u nečemu što je prvi ptvoreni sukob sa SNS-om čijeg je predsedničlkog kandidata podržao na poslednjim izborima.

Ono što je ipak u svemu ohrabrujuće jeste da je Evropska unija iz samih temelja uzdrmana i da ona ni izbliza nije sila kakva je bila 2008. godine. Nepoverenje u čudovišnog briselskog Levijatana raste među evropskim narodima, kako Evropska unija sve više ugrožava sam demokratski ideal i političke i ekonomske slobode. I u svom najnovijem upozorenju, odnosno manifestu protiv EU, Vaclav Klaus optužuje Brisel da želi da od Evropske unije napravi „kotao naroda" kao što je bio Sovjetski Savez, da želi da uništi nacionalne države, a time i demokratiju u Evropi. Uostalom, najava da će Britanija raspisati referendum o izlasku iz Evropske unije, odluka Islanda da prekine pregovore s Evropskom unijom, teška ekonomska kriza koja potresa Grčku i Španiju, govore nedvosmisleno o jednoj novoj realnosti koja je ozbiljno zahvatila EU.

Srbija mora da se sprema za novi početak, koji će biti više nego težak kad definitivno, kao zemlja, udari glavom u zid i vidi da rešenje nije put u Evropsku uniju. Inače, zabludu da je Evropska unija naš pravi i neprikosnoveni cilj mogli bismo skupo da platimo, kao što smo skupo i preskupo platili jugoslovensku i komunističku zabludu. Kao stari evropski narod i država ne bismo smeli da se posle jugoslovenske i komunističke ideje i zablude i po treći put odreknemo Srbije, ovog puta zarad članstva u Evropskoj uniji.

Autor: Nedeljnik | 20.09.2013 - 10:48:00h