Štampa
Kategorija: Naslovna
Pogodaka: 4396

Одлука Владе Србије од 9. августа ове године, због које је председник Србије Томислав Николић у Москви „прозвао” владу, сада је свима позната јер је јуче објављена на сајту Министарства енергетике, иако је реч о поверљивом документу.

Због тог документа су копља и јуче укрстили Зорана Михајловић, министарка енергетике, и представници компаније НИС. Министарка тврди да је руска страна и те како добро знала и била упућена у то шта документ садржи, док је из НИС-а то демантовано.
– Документ је рађен заједно с НИС-ом, а нисмо то морали да радимо, јер су ово само оквири за понашање српске, а не руске стране. Најважније од свега јесте да је документ у корист НИС-а и у то свако може да се увери. Није он први на којем смо заједно радили. Сваки правилник и све друго ради се заједно, и то је нормално – потврдила је Михајловићева за „Политику”.
У НИС-у су јуче били зачуђени тврдњом министарке енергетике да су и они учествовали у доношењу ове одлуке, и одмах су то демантовали.
– Документ који је влада усвојила 9. августа претходно није усаглашен нити разматран са већинским акционаром НИС-а, „Гаспромњефтом”, нити са топ менаџментом – објаснили су у овој компанији и додали да је чињеница да он садржи низ спорних питања која се тичу оперативног рада и развоја НИС-а у оквиру стратегије до 2030. године.
У НИС-у посебно истичу да су права представника Србије у органима управљања НИС-а дефинисана статутом компаније и купопродајним уговором.
Све одлуке о развоју компаније које разрађује менаџмент обавезно пролазе кроз усаглашавање у одбору директора, у чијем раду  активно учествују представници владе.
Од 2009. године до данас није било ни једне ситуације када руска и српска страна нису нашле узајамно прихватљива решења у погледу стратешког развоја НИС-а. Све одлуке увек су се доносиле једногласно, закључују у НИС-у.
Полазне основе за усаглашавање пословног плана и дугорочне стратегије развоја, како се овај документ званично зове, тичу се пословања Нафтне индустрије Србије. Односе се на стaвoвe кoje ћe српскa стрaнa кao мaњински aкциoнaр да заступа у НИС–„Гaспрoмњeфту”. Документ, како пише, ниje у супрoтнoсти сa спoрaзумoм у oблaсти eнeргeтикe измeђу Рускe Фeдeрaциje и Србиje.
У овом поверљивом документу, између осталог, стоји да је пожељно да српски кадрови преузму кључну улогу у управљању НИС-ом у року не дужем од пет година. У том циљу је потребно њихово интензивно оспособљавање.
Циљ српског акционара у НИС-у јесте повећање, а не смањење запослености као и примена адекватног социјалног програма, прихватљивог за синдикате, пише у одлуци. У вези са расподелом добити, полазним основама се сматра да расподела добити не треба да буде мања од 25 одсто – имајући у виду инвестиционе планове компаније.
 
Ј. Петровић-Стојановић
Политика