Aktuelna vlast svakodnevno insistira na priči kako je Republika Srpska  bolji BIH-entitet. rafinerija nafte brod.jpgMeđutim, iz tog “boljeg” entiteta strani investitori bježe glavom bez obzira.

Uprava većinske ruske firme “NIS Petrol” od naredne sedmice  više neće biti u Banjaluci, nego u Sarajevu, što i ne čudi, jer je

poslovni ambijent u Federaciji BiH mnogo povoljniji, saglasni su i ekonomski analitičari i opozicija.

Pompezno je samo prije nekoliko mjeseci najavljivan i proslavljen dolazak “NIS Petrola” u Srpsku.  Međutim,  većinskom  ruskom vlasniku  “Gazpromnjeft” je trebalo  devet mjeseci  da shvati kakav je poslovni ambijent u Republici Srpskoj i da je bolje poslovati u Federaciji BiH.

Oko 15-tak zaposlenih u upravi  „NIS Petrola“ Banjaluka, od naredne sedmice radiće u sarajevskoj firmi “G-Petrol“, kćerki firme „NIS Petrola“. Zaposleni  će  potpisati sporazumni raskid radnog odnosa i potpisati novi sa „G-Petrolom”. Posljednji radni dan u Banjaluci je i ranije završen. Na telefon niko se nije javljao.

Neoporezivi dio dohotka, odnosno oni  koji izvoze više od 30 odsto, ne plaćaju porez na dobit, te  niži doprinosi za zaposlene znače uspješnije “izlete” na tržište uz veći profit investitora. Debljina novčanika ovdje je ispred prijateljstva i bratskih veza preko Drine. Rusima, čini se nije ništa značilo ni to što im je vlast Srpske, bez javnog međunarodnog tendera, prepustila sva potencijalna nalazišta nafte i plina  u narednih nekoliko decenija.

“NIS Petrol” nije prvo, a, kako stvari stoje, neće biti ni posljednje preduzeće, čije je sjedište premješteno u Federaciju BiH. Pitanje je samo hoće li je i ostale firme slijediti. Prvi na toj listi mogao bi biti i Nestro Petrol, pa i rafinerije jer su i one, kao i NIS u vlasništvu iste ruske kompanije Zarubežnjeft. Ali, to izgleda aktuelnu vlast ne brine mnogo.

BN TV